Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - sanace zdiva, izolace a vysoušení vlhkého zdiva v Brně a okolí. Výhradní zástupce metody HW-systém.

Robert Pavlíček - Klempířství Brno a okolí

Andhydritové podlahy - realizace po celé ČR.

Lignoshop.cz - kvalitní brusné papíry Napoleon Abrasives. 

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy z celé ČR.

Prohlédněte si naše referenční projekty. Projektujeme pro vás - Quality Group s.r.o.

Kotevní technika - profesionální technika pro stavební firmy.

Karissa Corp SE - zateplení fasád Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské linky i vestavěné skříně na míru.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů pomocí technologie stříkaného sklolaminátu.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha, Plzeň, Most a okolí.

Stavbu altánu zvládnete i svépomocí

Není altán jako altán

Někdo si postaví rozlehlou pergolu, kam se vejde nejen stůl se židlemi, ale třeba i venkovní kuchyň. Další dají přednost malému altánku jen pro sezení. Jiní před klasickou střechou upřednostní jen elegantní řešení z trámů, ale bez celkového krytí. Další myslí na oplocení pergoly a kolem dokola ji pak posází květinami nebo pnoucími rostlinami. Někdo dává přednost dřevu, jiný zapojí i modernější materiály. A další možnosti skýtá tvorba podlahy, která může také být z rozličných materiálů.

Zkrátka – co altán, to originál. Takže než se bezhlavě pustíte do stavby, nejprve prohledejte internet, prohlédněte si různé katalogy a zjistěte, který typ se vám líbí a který bude pasovat na váš pozemek.

Samostatně nebo od firmy?

Pergolu či altán vám samozřejmě mohou postavit i profesionálové – pozvete si firmu, předložíte svou představu, dostanete nacenění a začne stavba. Je to rychlé, výsledek (obvykle) dokonalý a profesionální – akorát je to dražší. Zdatnější kutilové, kteří se nebojí práce se dřevem, trochy betonování a neodradí je ani budování střechy, se do toho ale mohou klidně pustit i svépomocí. Postavit malý altán totiž není až tak složité. A navíc na to nepotřebujete ani žádné stavební povolení či cokoliv jiného. Tak proč to nezkusit a neposlat pak své ego do nebeských výšin?

Nákup materiálu

Nejprve si správně přeměřte, jak bude altán velký. Promyslete si, jak bude vysoký, jakou bude mít plochu, kolik „nohou“ bude mít, jakého typu bude jeho střecha a tak dále. Vše si sepište, třikrát překontrolujte a propočítejte si, kolik materiálu budete potřebovat. V době internetu a různých kalkulaček to není nijak složité a během jednoho večera jste schopni mít celý soupis připravený. Pak buď můžete vyrazit na nákupy nebo si veškerý potřebný materiál objednáte a počkáte, až vám ho doručí. Potom už vám nic nebrání ve stavbě.

Řádné upevnění

U stavby altánu se nedělají žádné základy jako u domu. Proto musíte zajistit jiným způsobem, aby vám hned v zápětí nespadl, odolal větru, sněhu i mrazu. Obvykle se to dělá tak, že se do země zabetonují speciální patky, které když zatvrdnou, poslouží jako ideální stojany pro trámy, které budou tvořit základní konstrukci altánu.

Nepodceňte kvalitu betonu ani jeho množství, trpělivě vyčkejte na úplné vytvrdnutí a k samotné stavbě si v ideálním případě přizvěte nejméně jednoho pomocníka, který vám s těžkými a velkými kusy pomůže. Pečlivě všechny sešroubujte nebo přivrtejte k sobě. Stavba musí být stabilní. Pak už postupujte podle vlastních zkušeností nebo třeba podle návodu z internetu.

Hlavně opatrně

Při stavbě altánu dbejte hlavně na bezpečnost – jak svoji, tak i stavby. Zbytečně neriskujte. Co se týká natírání, mnohdy je výhodnější natřít vše potřebné s předstihem, abyste pak zbytečně nemuseli šplhat po výškách. Pokud si netroufnete na střechu a pokrývačské práce, požádejte někoho zkušenějšího. Na zem pak můžete položit dlažbu, nechat trávník, použít dřevo či přírodní kámen – variant je mnoho a záleží jen na vašem vkusu a stavu financí.

Přečtěte si také Zelenější trávník a živější plot nebo Zimní zahrada na balkón

Fotografie